ПОГЛЯД НА ЗАВЕРШЕННЯ ВІЙНИ НА ДОНБАСІ

ПОГЛЯД НА ЗАВЕРШЕННЯ ВІЙНИ НА ДОНБАСІ

ДО ВИЗНАННЯ Т.З. «ЛДНР» З БОКУ РОСІЇ

Прес-реліз підготував Сергій Дембіцький, д.соц.н., заступник директора Інституту соціології НАН України

Просимо звернути увагу, що представлені результати відображають громадську думку в Україні у ситуації, яка мала місце до визнання Російською Федерацією т.з. «народних республік» на Донбасі.

Упродовж 6-18 лютого 2022 року Центр суспільно-інформаційних технологій «Соціальні перспективи» спільно з Інститутом соціології НАН України провели власне всеукраїнське опитування громадської думки «Погляд на завершення війни на Донбасі».
Метод опитування – CAPI (Computer Assisted Personal Interviewing), або особисте інтерв'ю (F2F) за допомогою планшетів та смартфонів за місцем проживання респондентів. Хід інтерв'ю контролювався комп'ютерною системою, відповіді респондентів одразу фіксувалися в єдиній базі даних, що забезпечило паралельний контроль за процесом дослідження.
Вибіркова сукупність: 2000 респондентів віком 18 років і старше у всіх областях України, крім тимчасово окупованих територій Криму та Донбасу. Вибірка репрезентативна за основними соціально-демографічними ознаками (стать, вік, тип населеного пункту, макрорегіон).
Статистична похибка вибірки із імовірністю 0,95 не перевищує: ±2,3% для показників, близьких до 50%, ±1,9% для показників, близьких до 25%, ±1,3% - для показників, близьких до 10%, ±1,0% – для показників, близьких до 5%.
Головні висновки
1) З точки зору громадської думки спостерігається значний електоральний вплив у питаннях оцінки можливостей сторін конфлікту щодо завершення військових дій на Донбасі. Головною лінію поділу в даному випадку є те, чи підтримує респондент одного з т.з. проросійських політиків.
2) Серед основної групи українського електорату (потенційні виборці В. Зеленського, П. Порошенка, Ю. Тимошенко, Д. Разумкова, І. Смешка та В. Гройсмана) переважає думка, згідно з якою закінчення війни на Донбасі і повернення Донецьку і Луганську під контроль України більшою мірою залежать від рішень російської влади, в країн Заходу в цьому питанні є важелі впливу на Росію й вони прикладають лише частину можливих зусиль у цьому напрямі.
3) Серед респондентів, які схиляються до підтримки Ю. Бойко або Є. Мураєва, переважає думка, згідно з якою закінчення війни на Донбасі і повернення Донецьку і Луганську під контроль України більшою мірою залежать від рішень української влади, в країн Заходу в цьому питанні немає важелів впливу на Росію й вони майже нічого не роблять у цьому напрямі.
4) Абсолютна більшість населення є песимістичною щодо скорого завершення військових дій на Донбасі. Дане твердження є справедливим для регіональних, вікових та електоральних груп. Виняток становлять лише потенційні виборці В. Зеленського – серед них песимістичної думки щодо завершення війни дотримується не абсолютна, а відносна більшість.
5) Щодо вирішення проблеми війни на Донбасі В. Зеленський має кредит довіри вище за очікуваний. Інші ж політики, навпаки, отримують нижчий за очікуваний рівень довіри у цьому питанні. Останнє призводить до значної частки населення України, яка взагалі не вважає, що зараз є політичний лідер, який може вирішити проблему війни на Донбасі.
6) З точки зору громадської думки переважною стратегією вирішення проблеми тимчасово окупованих територій є політико-дипломатичний шлях з відновленням статусу, які вони мали до 2014 року.
7) За невеликими винятками, абсолютна більшість в різних соціальних групах говорить про можливість вільно висловлювати свої думки щодо війни на Донбасі.
8) Фактично одностайною є ствердна позиція в різних регіональних, вікових та електоральних групах щодо участі у всеукраїнському референдумі, присвяченому затвердженню умов закінчення війни на Донбасі.

Докладно з даними та їх описом Ви можете ознайомитися у додаткових файлах, що доступні за посиланнями.

Прес-реліз дослідження

Презентація