Дослідження процесів адаптації та інтеграції в умовах вимушеної міграції: соціологічний підхід

31 жовтня 2019 співробітники Інституту соціології НАН України Катерина Іващенко та Тетяна Любива виступили на дослідницькому семінарі «Дослідження процесів адаптації та інтеграції в умовах вимушеної міграції: соціологічний підхід» у Київській школі економіки. 
 
У рамках семінару наші колеги представили результати досліджень Інституту соціології НАН України, зокрема, здійснених в рамках виконання планової теми відділу методології та методів «Розробка та апробація соціологічного інструментарію дослідження процесів адаптації, інклюзії та зміни ідентичностей в умовах масових міграцій»» (III кв. 2017 р. – ІІ кв. 2020 р., керівник – Є. І. Головаха).

З 2014 року, після анексії Криму та окупації Донбасу, Україна очолює список європейських країн за кількістю вимушених переселенців, що покинули свої домівки внаслідок конфлікту (conflict-driven forced displacement). Протягом семінару були обговорені такі питання: 1) якими є наслідки вимушеної міграції для приймаючих громад та переселенців? 2) як вимушене переселення вплинуло на суб’єктивне благополуччя населення? 3) чи брак суттєвих розбіжностей (мовних, етнічних, релігійних) є запорукою безболісної адаптації ВПО до приймаючих громад? 4) якими дослідницькими інструментами вивчати ці процеси в Україні? 

Було зазначено, що Інститут соціології НАН України з 2015 працює над розробкою соціологічних підходів до вивчення вимушеної міграції та її наслідків. Крім включення тематичних запитань до загальнонаціонального опитування «Українське суспільство», в 2019 році було проведено пілотне он-лайн опитування ВПО з застосуванням інноваційних підходів. Враховуючи актуальність теми та зацікавленість науковців та громадськості в даних нових досліджень, результати подальшої роботи над темою обговорюватимуться та представлятимуться на міждисциплінарних семінарах.